Air Products Home

Centro de noticiasCarburos Metálicos, część Grupy Air Products, dostawcą wodoru dla pierwszej w Hiszpanii miejskiej linii autobusowej zasilanej wodorem odnawialnym

30/04/2021 Warszawa

  • Przez trzy miesiące miasto Oviedo i operator TUA (ALSA) przetestują autobus zasilany  zielonym wodorem, który wpłynie pozytywnie na zrównoważony rozwój floty miejskiej. 
  • W obliczu transformacji energetycznej oraz osiągnięcia celu „Jedna trzecia do ’30" w redukcji emisji CO2, firma Carburos Metálicos stawia na technologie wodorowe w mobilności.

Carburos Metálicos, wiodąca firma w sektorze gazów przemysłowych i medycznych w Hiszpanii, będąca częścią grupy Air Products, za pomocą przenośnego dystrybutora paliwa, dostarczy firmie TUA (operator transportu publicznego w Oviedo, należący do ALSA) wodór produkowany z energii ze źródeł odnawialnych do testowania autobusu, który przez 3 miesiące będzie przemieszczać się po stolicy Asturii.
Carburos Metálicos fornece hidrogénio para a primeira linha de autocarros urbanos em Espanha alimentados por hidrogénio renovável
Udział Carburos Metálicos w projekcie pierwszej linii autobusowej w Hiszpanii, wykorzystującej niskoemisyjny wodór, odpowiada zasadniczemu celowi firmy jakim jest oferta innowacyjnych i czystszych rozwiązań, które sprostają znaczącym wyzwaniom energetycznym i środowiskowym na świecie, a także będą promować zrównoważony rozwój w przyszłości. Jednym ze strategicznych obszarów zainteresowania firmy jest promowanie wodoru dla mobilności.
 
Firma Air Products, od ponad 15 lat, rozwija i posiada największą na świecie sieć dystrybucji wodoru, a także szeroką gamę patentów technologicznych związanych z tankowaniem tego paliwa, dzięki czemu jest obecna w całym łańcuchu wartości wodoru, od produkcji przez dostawy do tankowania pojazdów. Technologie oferowane przez firmę Air Products zapewniają obecnie ponad 1,5 miliona tankowań wodoru rocznie na całym świecie.
 
Celem władz miasta Oviedo jest postawienie na rozwiązania mobilne, które pozwolą zapewnić w przyszłości 100% ekologiczna flotę transportu publicznego. Zielony wodór pochodzi z zakładu produkcyjnego w Tarragonie, objętego programem certyfikowania pochodzenia energii.
 
Doświadczenie w dziedzinie wodoru
W ramach zobowiązania firmy Air Products do transformacji energetycznej oraz realizacji celu ograniczenia emisji „Jedna trzecia do ’30", kluczowe znaczenie ma dekarbonizacja takich sektorów jak transport. Firma zrealizowała ponad 250 projektów w zakresie mobilności wodorowej w ponad 20 krajach, zarówno w Europie, jak i poza nią. Autobusy, ciężarówki, skutery, wózki widłowe, pociągi, samoloty, maszyny, a nawet okręty podwodne są napędzane za pomocą innowacyjnej technologii wodorowej, dostarczanej przez firmę Air Products.
 
Firma zapewnia dostawy wodoru w formie ciekłej i gazowej, a także pełen wachlarz urządzeń i technologii do jego tankowania oraz transportu. W zeszłym roku firma Air Products otworzyła największą stację tankowania wodoru w USA, w Santa Ana w Kalifornii. Daje ona możliwość zasilenia wodorem do 50 autobusów, co odpowiada przepustowości do 1500 kg gazu w ciągu ośmiu godzin. Na stacji może tankować jednocześnie 30 autobusów, przy średni tempie napełniania 28 kg wodoru na pojazd, w czasie od sześciu do dziesięciu minut. Ponadto, w zeszłym miesiącu, firma Air Products dostarczyła wodór do autobusu New Flyer of America, który objechał pięć miast w stanie Waszyngton (USA) i dwa w stanie Oregon, aby zaprezentować korzyści płynące z technologii wodorowych w rzeczywistych warunkach użytkowania. 

W Hiszpanii Carburos Metálicos jest częścią konsorcjum, które uruchomiło pierwszą stację tankowania wodoru w Madrycie i jedyną w Hiszpanii, na której można tankować paliwo pod ciśnieniem 700 barów do pojazdów najnowszej generacji. Firma należy ponadto do różnych stowarzyszeń, które starają się urzeczywistnić gospodarkę wodorową. Aktywnie uczestniczy również w spotkaniach społeczności, odpowiedzialnych za projektowanie i nadawanie priorytetu projektom w każdym z regionów.
 
„Uczestnictwo w tym nowym projekcie jest przykładem naszej wspólnej strategii współpracy dla tworzenia ekosystemu wodorowego w Hiszpanii. Firma Carburos Metálicos jest częścią Grupy Air Products, największego na świecie producenta wodoru, specjalizującą się we wszystkich aspektach wodorowego łańcucha wartości i angażującą się w promocję wodoru jako paliwa dla mobilności w procesie dekarbonizacji i transformacji energetycznej” – powiedział Miquel Lope, dyrektor generalny Carburos Metálicos i wiceprezes Air Products na Europę Południową i kraje Maghrebu.

Air Products (NYSE: APD) to globalny dostawca gazów technicznych od ponad 80 lat. Koncentrując się na energii, środowisku i rynkach wschodzących, firma zapewnia gazy atmosferyczne i procesowe, urządzenia oraz aplikacje klientom z wielu branż, takich jak rafineryjna, chemiczna, metalurgiczna, elektroniczna, produkcyjna, spożywcza i napojowa. Air Products jest także światowym liderem w zakresie dostarczania technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego. Firma opracowuje, projektuje, buduje, jest właścicielem i operatorem jednych z największych na świecie projektów dotyczących gazów przemysłowych, w tym stacji zgazowania, które w sposób zrównoważony przekształcają bogate zasoby naturalne w syngaz do produkcji wysokowartościowej energii, paliw i chemikaliów. Jest również zaangażowana w projekty związane z wychwytywaniem dwutlenku węgla oraz produkcją zielonego wodoru, wspierając tym samym transport i transformację energetyczną na skalę światową.

W roku 2020 przychody ze sprzedaży firmy Air Products w 50 krajach wyniosły 8,9 mld USD, a obecna kapitalizacja rynkowa firmy wynosi około 60 mld USD. Ponad 19 tysięcy zdolnych, zaangażowanych i pełnych entuzjazmu pracowników, wywodzących się z różnych środowisk, dąży do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które będą służyć naturze, wpisywać się w ideę zrównoważonego rozwoju, a także odpowiadać na wyzwania, przed którymi stają klienci, społeczności oraz świat. Dodatkowe informacje są dostępne pod adresem:  www.airproducts.com  oraz www.airproducts.com.pl

Downloads

|

Información de contacto

Ha ocurrido un error. Corrija los campos marcados.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

¿Cómo podemos ayudarle?

  1. ¿Qué tipo de consulta?